ទារកដា្ឋនរោងចក្រ ម៉ាវ៉ល ហ្កាមិន បើកសម្ពោធជាផ្លូវការ ក្រោមអធិបតីភាពនាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា
ទារកដ្ឋានរោងចក្រ ម៉ាវ៉ល ហ្កាមិន បានបើក​សម្ពោធ​ជាផ្លូវការ នាព្រឹកថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមអធិបតីភាព​សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា។
ក្នុងឱកាស​នៃការបើកសម្ពោធ​ទារកដ្ឋាន​រោងចក្រ ម៉ាវ៉ល ហ្កាមិន នេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏បានឆ្លៀតឱកាស​ជួបសំណេះ​សំណាល​ជាមួយ​កម្មការិនី​ដែលជា​ម្តាយឬ​ជាអាណាព្យាបាល ដែលផ្ញើ​កូនក្នុង​ទារកដ្ឋាននេះផងដែរ។
សម្តេចធិបតី​បានលើកឡើងថា ការបង្កើត​ទារកដ្ឋាន ជាគោលការណ៍​មួយក្នុង​ចំណោម​គោលការណ៍ ១០ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បានដាក់ចុះ​តាំងពី​ដើមអាណត្តិ តាមរយៈ​ក្រសួង​ការងារ​និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដែលជា​សេនាធិការ​ដឹកនាំ​រៀបចំ។ ទារកដ្ឋាន​នេះសម្រាប់​ការមើល​ថែទាំ​កូនៗ​របស់​កម្មករ​និយោជិត ដែលមាន​អាយុ​ចាប់ពី ៣ ខែ​រហូតដល់​អាយុ ៣ ឆ្នាំ ដែលជួយ​សម្រួល​ដល់បងប្អូន​កម្មករ​និយោជិត​ក្នុងរោងចក្រ​អាចយក​កូនៗ​មកផ្ញើ​ក្នុងទារកដ្ឋាន ដើម្បី​ទទួលបាន​ការមើលថែទាំ​សុខភាព និងទទួលបាន​អាហារូបត្ថម្ភ​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ទារក ដែលជា​មូលធន​មនុស្ស​កម្ពុជា​ចាប់ពី​តូចទៅ​តែម្តង។
ទារកដ្ឋាន​រោងចក្រ ម៉ាវ៉ល ហ្កាមិន ស្ថិតនៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ភ្នំពេញ នៅក្នុង​ខណ្ឌកំបូល រាជធានី​ភ្នំពេញ។ ទារកដ្ឋាន​នេះត្រូវបាន​រៀបចំ​បង្កើត​ឡើងសម្រាប់​ជាកន្លែង​ដែលផ្តល់​សេវា​ថែទាំ​កុមារ​តូចៗ ដែលជាកូន​របស់​បងប្អូន​កម្មករ​និយោជិត​ជាស្ត្រី​នៅរោងចក្រ ម៉ាវ៉ល ហ្កាមិន ប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព និងធំធាត់​ឡើងដោយមាន​សុខភាពល្អ។ បច្ចុប្បន្ន​រោងចក្រម៉ាវ៉ល ហ្កាមិន មានកម្មករ​និយោជិត​ចំនួន ១៨ ៧៤៤ នាក់ (ស្ត្រី ១៧ ៥៩៧ នាក់)។ ក្នុងនោះ កម្មការិនី​មានផ្ទៃពោះ​លើស ៣ ខែ​មានចំនួន ១ ០៤២ នាក់ និងមាន​ទារក​និងកុមារ​អាយុ​លើសពី ៣-៣៦ ខែ​មានចំនួន ១ ០៩២ នាក់។ ទន្ទឹមនឹងនេះ រោងចក្រ​ក៏មាន​ការឧបត្ថម្ភ​ប្រាក់ចំនួន ៥ ដុល្លារ​អាម៉េរិក​ក្នុង ១ ខែ​សម្រាប់​​ទារក​ម្នាក់ រហូតដល់​អាយុ ៣៦ ខែ (សម្រាប់​អ្នកដែល​មិនយកកូន​មកដាក់​ក្នុងទារកដ្ឋាន)។
សម្តេច​បានសង្កត់ធ្ងន់​​ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមាន​ក្រសួង​ការងារ​និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ រួមទាំង​និយោជក នឹងសម្រប​សម្រួល​បន្ត​កិច្ចការងារ​សាងសង់​ទារកដ្ឋាន​សម្រាប់​បងប្អូន​កម្មករ​និយោជិត​ជាបន្តបន្ទាប់ ដែលកិច្ច​ការងារ​មួយនេះ​នឹងបន្ត​វឌ្ឍនភាព​របស់​ខ្លួន នឹងដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាបន្ត​បន្ទាប់​នៅតាម​បណ្តា​ខេត្តនានា​ផងដែរ ខណៈ​នៅតាម​បណ្តា​ខេត្តមួយចំនួន​ក៏បាន​សាងសង់​ទារកដ្ឋាន​រួចរាល់​ហើយដែរ​នាពេល​កន្លងមក។
សម្តេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានជំរុញ​ឱ្យក្រសួង​ការងារ​និងបណ្តុះ​បណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និងក្រសួង​សុខាភិបាល បន្ត​យកចិត្ត​ទុកដាក់​លើការ​ថែទាំ​សុខភាព​ទារក​នៅក្នុង​ទារកដ្ឋាន បន្ទាប់ពី​ដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាផ្លូវការ ក្នុងនោះ​ក្រសួង​ការងារ​​ក៏​ត្រូវ​​យក​ចិត្ត​​ទុកដាក់​ពិនិត្យមើល​យន្តការ ប.ស.ស. ដើម្បី​ឱ្យមាន​ការប្រើប្រាស់​សេវា​ថែទាំ​សុខភាព​នៅទីនេះ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សុខុមាលភាព​ដល់កុមារ​តូចៗ​នៅក្នុង​ទារកដ្ឋាន​ឱ្យកាន់តែ​ល្អប្រសើរ​ផងដែរ។
គោលបំណង​នៃការ​បង្កើត​ទារកដ្ឋាន​នៅតាម​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន គឺដើម្បី​ធានាថា​ទារក​និងកុមារ​ទាំងនោះ​ទទួលបាន​ការថែទាំ​និងអប់រំ ប្រកបដោយ​គុណភាពនិងស្តង់ដា ​ដែលជួយ​គាំទ្រ​ការលូតលាស់​និងអភិវឌ្ឍ​ផ្នែករាងកាយ ព្រមទាំង​ផ្នែកបញ្ញា​និងស្មារតី ក៏ដូចជា​ផ្តល់ពេល​វេលា​ឱ្យ​ឪពុក​ម្តាយ ឬ​អាណាព្យាបាល​ដែល​ជាកម្មករ​និយោជិត ​មានឱកាស​ធ្វើការងារ​​ដើម្បី​ទទួលបាន​ប្រាក់ចំណូល។
គោលនយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល បានផ្ដល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់កម្មករ​និយោជិត ចំពោះ​ស្ត្រីមាន​ផ្ទៃពោះ នៅពេល​ពិនិត្យ​សុខភាព​ទទួល​បានប្រាក់​ឧបត្ថម្ភ​ចំនួន ៨ ម៉ឺនរៀល​ក្នុង ១ លើក និងត្រូវ​ពិនិត្យ​ផ្ទៃពោះ​ចំនួន ៤ លើកមុនពេល​សម្រាល។ ពេលឆ្លងទន្លេ កូន ១ ទទួលបាន​ប្រាក់ឧបត្ថម្ភចំនួន ៨០ ម៉ឺនរៀល កូនភ្លោះ ២ ទទួលបាន ១,២ លានរៀល កូនភ្លោះ ៣ ទទួលបាន ១,៦ លានរៀល ដោយឡែក​កូនភ្លោះ ៣ ក៏នឹង​ទទួលបាន​ការឧបត្ថម្ភ​ពីសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា​កម្ពុជា និងសម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ចំនួន ៥ លានរៀល​ថែមទៀតផង៕