កម្ពុជា-ចិនជំរុញកិច្ចសហការវិនិយោគ អភិវឌ្ឍតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនៅកម្ពុជា
នាព្រឹក​ថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោក សួន សុផល អគ្គលេខាធិការ​រងគណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគ​កម្ពុជា បានជួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​គណៈប្រតិភូ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​សេដ្ឋកិច្ច និងវិនិយោគ​ក្រៅប្រទេស​នៃក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្មចិន ដែលដឹកនាំ​ដោយលោក លី យ៉ុងជីន (Li Yongjun) អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋាន​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​សេដ្ឋកិច្ច និងវិនិយោគ​ក្រៅប្រទេស​ នៅទីស្តីការ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា រាជធានី​ភ្នំពេញ។
ជំនួប​នេះធ្វើឡើង​ក្នុងគោលបំណង​ផ្លាស់ប្ដូរ​ទស្សនៈ​គ្នា ស្ដីពី​កិច្ចសហការ​វិនិយោគ​និងការអភិវឌ្ឍ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​កម្ពុជា-ចិន ដើម្បី​ពិភាក្សា​អំពី​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ពង្រឹង​និងជំរុញ​រំហូរ​វិនិយោគចិន​មកវិនិយោគ​នៅកម្ពុជា ជាពិសេស​នៅតំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ខេត្តព្រះសីហនុ និងការ​វិនិយោគ​ទ្វេទិស​កម្ពុជា-ចិន។
ក្នុងឱកាស​នៃជំនួប លោក សួន សុផល បានលើកឡើងថា ក្រោមការ​ជួយជ្រោមជ្រែង​ពីភាគី​មិត្តចិន តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ខេត្តព្រះសីហនុ​បានក្លាយជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​ដ៏មាន​សក្ដានុពល និងបាន​បង្កើន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​និងជំរុញ​រំហូរ​វិនិយោគ​នៅកម្ពុជា តាមរយៈ​ការស្រូបទាញ​នូវគម្រោង​វិនិយោគ​និងបង្កើត​កន្លែង​ការងារ​បានជា​អតិបរមា។ បន្ថែមពីនេះ តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ខេត្តព្រះសីហនុ បានរួម​ចំណែក​ដល់ការ​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​រវាងកម្ពុជា-ចិន តាមរយៈ​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ខ្សែក្រវាត់​និងផ្លូវ ដោយលោក ស៊ី ជីនភីង (Xi Jinping) ប្រធានាធិបតី​នៃសាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិតចិន។ លោកក៏បាន​ជំរុញ​ឱ្យវិនិយោគិន​ចិនមក​កម្ពុជា ជាពិសេស​នៅក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ខេត្តព្រះសីហនុ។
ភាគី​ទាំងពីរ​បានជំរុញ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​វិនិយោគ តាមរយៈ​យន្ដការ​ការងារ​ដែលបាន​ចុះអនុស្សរណៈ​នៃការយោគយល់គ្នា​នាពេល​កន្លងមក សំដៅ​អនុវត្ត​នូវគម្រោង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​វិនិយោគ​ទ្វេភាគី ក្នុងវិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​បៃតងនិងឌីជីថល ដើម្បី​ធ្វើឱ្យ​ហេដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធ​ឧស្សាហកម្ម​នៅកម្ពុជា​មានភាព​ទាក់ទាញ​ដល់ការ​វិនិយោគ ដែលផ្ដល់​តម្លៃ​បន្ថែម​ខ្ពស់ដល់ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច-សង្គម និងការ​ធ្វើឱ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវទំនាក់​ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ប្រកបដោយ​គុណភាពខ្ពស់៕