ធនាគារជាតិកម្ពុជាបើកសម្ពោធជាផ្លូវការ ការទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងបាគងនិង UnionPay ដំណាក់កាលទី ២
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានិងក្រុមហ៊ុនបណ្ដាញបណ្ណទូទាត់អន្តរជាតិ (UnionPay International) បានដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការនូវប្រតិបត្តិការទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យូអរកូត (QR Code) ដំណាក់កាលទី ២ (បាគងស្កេន UnionPay) រវាងប្រព័ន្ធទូទាត់បាគងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង UnionPay នាព្រឹកថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (អគារសែនសុខ) រាជធានីភ្នពេញ។
ពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការដំណាក់កាលទី ២ បាគងស្កេន UnionPay នេះ បានប្រព្រឹត្តិទៅក្រោមអធិបតីភាពលោកស្រី ជា សិរី ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងមានវត្តមានចូលរួមពីលោក Larry Wang អគ្គនាយកនិងជាអនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុន UnionPay International លោក Ho Wai Man ប្រធានគ្រប់គ្រងទូទៅនៃគ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់តាមកាត Bank of China Credit Card (International) តំណាងស្ថានទូតចិនប្រចាំកម្ពុជា និង តំណាងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើនរូបទៀត។
តាមរយៈការដាក់ឱ្យដំណើរការក្នុងដំណាក់កាលទី ២ នេះ ប្រជាជនកម្ពុជាអាចទូទាត់ឆ្លងដែនដោយស្កេនឃ្យូអរកូតនៅក្នុងប្រទេសចិន និងបណ្ដាប្រទេសផ្សេងទៀត តាមរយៈបណ្ដាញប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុន UnionPay និង QR របស់ក្រុមហ៊ុន WeChat Pay។
គំនិតផ្ដួចផ្ដើមអភិវឌ្ឍការទូទាត់ឆ្លងដែននេះ ក៏នឹងផ្ដល់នូវកាលានុវត្តភាពសម្រាប់ការពង្រីកសកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម ជំរុញវិស័យទេសចរណ៍ និង បង្កើនប្រតិបត្តិការទូទាត់ឆ្លងដែន ដូចជាប្រតិបត្តិការផ្ទេរប្រាក់ផងដែរ។ ការណ៍នេះរួមចំណែកជំរុញការប្រើប្រាស់រូបិយវត្ថុ និងលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ សំដៅរក្សាបាននូវកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព។