សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ អង្គរសង្ក្រាន្តជាការបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍ទេសចរណ៍ ពុំមែនធ្វើឡើងដើម្បីពង្វក់យុវជនទេ
នាព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ជាការប្រតិកម្មតបទៅកាន់ក្រុមបុគ្គលមួយចំនួនដែលចោទថា ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីពង្វក់យុវជន សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាបានថ្លែងថា នេះជាការចោទប្រកាន់ ដែលមានចេតនាបំផុសបំផុល ឱ្យមានការភាន់ច្រឡំលើការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត។
កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោក ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា និងជាប្រធានគណៈកម្មការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត បានប្រកាសជាផ្លូវការថា ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ «ញញឹមសាទរសង្ក្រាន្តឆ្នាំថ្មី» នឹងរៀបចំឡើងរយៈពេល ៣ ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី១៤ ១៥ និង ថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុងឱកាសនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នៅទឹកដីអង្គរ ខេត្តសៀមរាប។
ប៉ុន្តែព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តនេះ ត្រូវបានក្រុមបុគ្គលដែលមាននិន្នាការប្រឆាំងខ្លះ បានធ្វើការរិះគន់ និងចោទប្រកាន់ថា ជាការខ្ជះខ្ជាយថវិកាជាតិ ដើម្បីតែលើកមុខមាត់រាជរដ្ឋាភិបាល ហើយបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តនេះឡើង គឺដើម្បីតែបន្លំកុំឱ្យយុវជនចាប់អារម្មណ៍បញ្ហាសង្គម។
ជាការឆ្លើយតប សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានចេញមកបញ្ជាក់បន្ថែមថា ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត គឺដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ ក្នុងគោលដៅលើកស្ទួយវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តនេះ ក៏មិនមែនដើម្បីមុខមាត់ក្រុមគ្រួសាររបស់សម្ដេចដែរ ព្រោះថាការរៀបចំអង្គរសង្ក្រាន្តមិនបានដាក់តាំងរូបថតក្រុមគ្រួសាររបស់សម្ដេចឡើយ។ ការរៀបចំនេះ គឺកើតចេញពីសរសៃឈាមនៃសមាជិកសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ដែលបានរៀបចំឡើងអស់រយៈពេល ១២ ឆ្នាំមកហើយ ឆ្នាំនេះមិនមែនជាលើកទី ១ ទេ។
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ថែមទាំងបានអះអាងពីការត្រៀមរបស់កម្ពុជា ដែលកំពុងរៀបចំឯកសារដាក់ «មហាសង្ក្រាន្តខ្មែរ» ចូលក្នុងបញ្ជីសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោករបស់អង្គការ UNESCO ហើយការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តនេះ ក៏ជាផ្នែកមួយនៃការជំរុញលើកិច្ចការងារនេះផងដែរ។
បើតាមលោក សុខ សប្បាយណា ប្រធានក្រុមការងារប្រតិបត្តិនៃព្រឹត្តការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត បានឱ្យដឹងកាលពីថ្ងៃទី៩ ខែមីនា ២០២៥ ថា អង្គរសង្ក្រាន្តឆ្នាំ២០២៥ នឹងមានកម្មវិធីចំនួន ៣៨ ក្រុមការងារចំនួន ៣៤ និង យុវជនស្ម័គ្រចិត្តចំនួនប្រមាណ ៥ ០០០ នាក់ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូននិងមានភាពទាក់ទាញ៕