ស្ពានអាកាសមរតកតេជោ នឹងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាបណ្តោះអាសន្នមុនចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីខ្មែរ
រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បានឱ្យដឹងថា ស្ពានអាកាសមរតកតេជោដែលស្ថិតនៅ​ទីប្រសព្វ​រវាង​មហាវិថី​ព្រះមុនីវង្ស មហាវិថី​សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន (ផ្លូវ ៦០ ម៉ែត្រ) និង មហាវិថី​យោធពលខេមរភូមិន្ទ (ផ្លូវលេខ ២៧១) ក្នុងទឹកដី​ខណ្ឌមានជ័យ​និងខណ្ឌចំការមន នឹងដាក់​ឱ្យប្រើប្រាស់​ជាបណ្តោះអាសន្ន​នៅមុន​ថ្ងៃបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណីខ្មែរ​ (១៤-១៦ មេសា) ខាងមុខនេះ។
លោកស្រី ដោ សម្ផស្ស នាយិការរង​រដ្ឋបាល និងជា​អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ បានឱ្យដឹង​នៅព្រឹក​ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នេះថា ការដាក់ស្ពានអាកាសមរតកតេជោឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាបណ្តោះអាសន្ន​ នៅមុន​ថ្ងៃបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណីខ្មែរ​ខាងមុខនេះ គឺដើម្បី​ជួយសម្រួល​ដល់ការ​ធ្វើដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ និងដើម្បី​ដោះស្រាយ​ការកកស្ទះ​ចរាចរ​នៅទីតាំង​នេះផងដែរ។
បើតាម​ព័ត៌មាន​ពីមន្ទីរ​សាធារណការ​និងដឹកជញ្ជូន​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹម​ថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ការដ្ឋាន​សាងសង់​ស្ពានអាកាសមរតកតេជោ​សម្រេច​បាន ៩៩% ហើយ ដែលនឹង​បញ្ចប់​ការសាងសង់​ទាំងស្រុង​នៅថ្ងៃ​ទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខ។
ស្ពានអាកាស​មរតកតេជោ​ត្រូវបាន​បើកការដ្ឋាន​សាងសង់​កាលពី​ព្រឹកថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមអធិបតីភាព​សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា។ ស្ពានអាកាស​នេះសាងសង់​ដោយក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគទុន​អាណិកជន​កម្ពុជា (OCIC) ដោយចំណាយ​ថវិកា​ជាង ៣៦ លាន​ដុល្លារអាម៉េរិក និងចំណាយ​ពេលវេលា​សាងសង់ ៣៦ ខែ៕