កម្ពុជាប្រកាសបើកចំហ ឱ្យនាវាប្រទេសជាមិត្តចូលចតនៅកំពង់ផែរាម ក្រោយពេលសាងសង់រួច
នាយឧត្តមសេនីយ៍ វង្ស ពិសេន អគ្គមេបញ្ជាការនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទបានថ្លែងថា កម្ពុជាប្រកាសអនុញ្ញាតឱ្យនាវានៃបណ្ដាប្រទេសជាមិត្តផ្សេងៗដែលមកទស្សនកិច្ចនៅកម្ពុជា អាចចូលសំចតនៅកំពង់ផែរាមបាន បន្ទាប់ពីកំពង់ផែនេះបានសាងសង់រួច និងសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជំហានទី ១ នៅដើមខែមេសា។
លោក វង្ស ពិសេន បានលើកឡើងក្នុងឱកាសនៃជំនួបសម្ដែងការគួរសមជាមួយលោកវរសេនីយ៍ឯក ហារ៉ា តាកាស៊ី នាយការិយាល័យសេនានុព័ន្ធជប៉ុនថ្មីប្រចាំកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅអគ្គបញ្ជាការដ្ឋានកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ។
លោកបានគូសបញ្ជាក់ពីជំហររបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ ក៏ដូចជាប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាអំពីកំពង់ផែរាម ដោយកម្ពុជានឹងបើកចំហឱ្យនាវាប្រទេសផ្សេងៗដែលមកទស្សនកិច្ច ឬមកចូលរួមធ្វើសមយុទ្ធនៅកម្ពុជា អាចចូលចតនៅកំពង់ផែរាម ខណៈនាវាជប៉ុនត្រូវបានផ្ដល់អាទិភាពមុនគេនិងជាប្រវត្តិសាស្ត្រ នេះគឺអាស្រ័យដោយរាជរដ្ឋាភិបាលប្រទេសទាំងពីរ កម្ពុជា-ជប៉ុន មានគោលជំហរខ្ពស់ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទំនាក់ទំនងនិងការជឿទុកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមក ក្នុងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។ បន្ទាប់មក កម្ពុជានឹងស្វាគមន៍និងអនុញ្ញាតឱ្យនាវានៃប្រទេសដទៃចូលចតនៅកំពង់ផែរាមផងដែរ។
លោកវរសេនីយ៍ឯក ហារ៉ា តាកាស៊ី បានគូសបញ្ជាក់ពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អរវាងកងទ័ពជើងទឹកប្រទេសទាំងពីរ ជប៉ុន-កម្ពុជា និងបានថ្លែងអំណរគុណចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលបានយល់ព្រមឱ្យនាវាជប៉ុនចូលចតនៅកំពង់ផែរាមមុនគេ។ លោកបានចាត់ទុកថា នេះបានឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញពីតម្លាភាពក្នុងការពង្រឹងសន្តិសុខអន្តរជាតិ។
គួររម្លឹកថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ពីជំហរបើកឱ្យនាវាជប៉ុនចូលចតកំពង់ផែរាមមុនគេ តាមរយៈជំនួបរវាងសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភាកម្ពុជា ជាមួយលោក អាគីបា តាខេអូ (Akiba Takeo) ទីប្រឹក្សាសន្តិសុខជាតិ និងជាអគ្គលេខាធិការសន្តិសុខជាតិជប៉ុន កាលពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤៕