ចិននិង UNICEF ដាក់ឱ្យដំណើរការគម្រោងសេវាទឹកស្អាត និងអនាម័យ ដែលធន់នឹងអាកាសធាតុនៅកម្ពុជា
កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួងធនធានទឹកចិន អង្គការ UNICEF និងក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍កម្ពុជា បានប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោងទឹកស្អាត និងអនាម័យ ដែលមានភាពធន់នឹងអាកាសធាតុ ដើម្បីធានាដល់សហគមន៍ដែលងាយរងគ្រោះបំផុត មានលទ្ធភាពទទួលបានសេវាទឹកស្អាត និងអនាម័យប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងមានភាពធន់នឹងអាកាសធាតុ ដោយកាត់បន្ថយការគំរាមកំហែងដែលបង្កឡើងដោយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
គម្រោងទឹកស្អាតនេះធ្វើឡើងក្រោមកម្មវិធីសហប្រតិបត្តិការ និងអនុវត្តដោយក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និង ក្រសួងសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូនរបស់កម្ពុជា ដោយទទួលបានជំនួយបច្ចេកទេសនិងហិរញ្ញវត្ថុពីក្រសួងធនធានទឹកចិន និងអង្គការ UNICEF ប្រចាំប្រទេសចិន។
ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍ បានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីសហប្រតិបត្តិការនេះផ្តោតលើការលើកកម្ពស់គុណភាពទឹកនិងអនាម័យនៅតាមសាលារៀននិងសហគមន៍ ការអនុវត្តប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតដែលផ្អែកលើទំនាញនិងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ដើម្បីកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ ការដំឡើងបច្ចេកវិទ្យាឆ្លាតវៃ ដើម្បីត្រួតពិនិត្យនិងគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតនិងអនាម័យពីចម្ងាយ និង ការដំឡើងគ្រឿងបរិក្ខារទឹកស្អាតនិងអនាម័យតាមសាលារៀននិងមណ្ឌលសុខភាព ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់កុមារក្នុងការប្រើប្រាស់ ជាពិសេសសម្រាប់កុមារដែលមានពិការភាព ដោយកាត់បន្ថយតម្រូវការនៃការធ្វើដំណើរដែលមិនចាំបាច់សម្រាប់កុមារទាំងនេះ។
លោក លី គួអ៊ីង (Li Guoying) រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹកចិនបានលើកឡើងថា ប្រទេសចិនបានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចក្នុងការសហការជាមួយកម្ពុជា អង្គការ UNICEF ប្រទេសផ្សេងៗ និងអង្គការអន្តរជាតិនានា ដើម្បីពង្រឹងការផ្លាស់ប្តូរនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងគោលនយោបាយអភិបាលកិច្ច ការចែករំលែកបទពិសោធន៍និងបច្ចេកវិទ្យាគ្រប់គ្រងទឹក។ តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ យើងនឹងខិតខំសម្រេចឱ្យបាននូវគោលដៅទឹកនៃរបៀបវារៈអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពឆ្នាំ២០៣០ របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ និងកសាងសហគមន៍ចិន-កម្ពុជាជាមួយនឹងអនាគតរួមគ្នាក្នុងយុគសម័យថ្មី។
លោក ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍ មានប្រសាសន៍ថា ប្រទេសកម្ពុជាបានបោះជំហានទៅមុខគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ក្នុងការពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានសេវាទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ឆ្ពោះទៅការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពកម្ពុជា (CSDG) ៦.១ និង ៦.២។ យើងត្រូវធានាឱ្យមានទឹកបរិភោគដែលមានសុវត្ថិភាពនិងតម្លៃសមរម្យ និងមានសេវាអនាម័យសម្រាប់ប្រជាជនទាំងអស់ត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ ដោយផ្តល់អាទិភាពដល់ស្ត្រី ក្មេងស្រី និង ប្រជាពលរដ្ឋងាយរងគ្រោះ៕