សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ដឹកនាំវេទិកាជាលើកទី ១ រវាងរាជរដ្ឋាភិបាលនិងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ
វេទិកាលើកទី ១ រវាងរាជរដ្ឋាភិបាលនិងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីការងារកំណែទម្រង់វិមជ្ឈការនិងវិសហមជ្ឈការ បានប្រារព្ធឡើងនាព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមអធិបតីភាពសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា។
គណៈកម្មាធិការជាតិសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ តាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិបានឱ្យដឹងថា វេទិការវាងរាជរដ្ឋាភិបាលនិងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិនេះ មានបំណងរួមគ្នាវាយតម្លៃអំពីវឌ្ឍនភាព បញ្ហាប្រឈម កំណត់ដំណោះស្រាយ និង តម្រង់ទិសផ្នែកគោលនយោបាយ សម្រាប់សម្រួចការអនុវត្តកំណែទម្រង់វិមជ្ឈការនិងវិសហមជ្ឈការ ដើម្បីចូលរួមកសាងជាមូលដ្ឋានគ្រឹះឆ្ពោះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានគូសបញ្ជាក់ថា កំណែទម្រង់វិមជ្ឈការនិងវិសហមជ្ឈការដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការផ្តល់លទ្ធភាពដល់មន្ត្រីថ្នាក់ក្រោមជាតិបំពេញភារកិច្ចទៅតាមចំណេះនិងជំនាញរបស់ពួកគាត់ ដែលអាចជួយឱ្យយើងដោះស្រាយបញ្ហាមូលដ្ឋានកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ព្រោះពួកគាត់យល់ពីបញ្ហាមូលដ្ឋានច្បាស់លាស់។ ដូច្នេះយើងអាចធ្វើការរួមគ្នា លើកពីបញ្ហា កំណត់ដំណោះស្រាយ បន្ទាប់មកតម្រង់ទិសគោលនយោបាយ ដើម្បីកសាងជាមូលដ្ឋានគ្រឹះឆ្ពោះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០។
សមាសភាពចូលរួមវេទិកាលើកទី ១ រវាងរាជរដ្ឋាភិបាលនិងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិនេះ រួមមានតំណាងព្រឹទ្ធសភា រដ្ឋសភា ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ គណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត សមាជិករាជរដ្ឋាភិបាល ឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាពិគ្រោះនិងផ្តល់យោបល់ ក្រសួងស្ថាប័ននៃរាជរដ្ឋាភិបាល រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ អង្គការសង្គមស៊ីវិល ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ វិស័យឯកជន និង អ្នកពាក់ព័ន្ធនានា៕