មកដឹងពីពន្ធអចលនទ្រព្យដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​ បន្តលើកទឹកចិត្តនៅឆ្នាំ២០២៥
ចូលមក​ដល់ឆ្នាំ២០២៥នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​នៅតែបន្ត​លើកទឹកចិត្ត ​ដល់ពន្ធ​អចលនទ្រព្យ​មួយចំនួន​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយក្នុង​ដំណាក់​កាល​បច្ចុប្បន្ន ពន្ធ​លើ​អចលនទ្រព្យ​អនុវត្ត​​ចំពោះ​តែ​អចលនទ្រព្យ​ ដែលស្ថិត​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​បណ្តា​ក្រុង​នៃ​ខេត្ត​នានា​តែ​ប៉ុណ្ណោះ​។
សម្រាប់​​ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​ដាក់​ចេញ​គោលការណ៍​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ពន្ធ​ ចំពោះ​ពន្ធ​អចលនទ្រព្យ​មួយ​ចំនួន​ដូច​ខាង​ក្រោម​៖
១. អចលនទ្រព្យ​ដែល​មាន​តម្លៃ​តិច​ជាងឬ​ស្មើ ១០០ ​លានរៀល ត្រូវទទួល​បានការ​លើកលែង​ពន្ធ​លើ​អចលនទ្រព្យ។
២. អចលនទ្រព្យ​ជា​ប្រភេទដី​កសិកម្ម ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​កំពុង​បង្កបង្កើនផល និងសំណង់​ដែល​​បម្រើផ្ទាល់និងអចិន្ត្រៃយ៍​ដល់​សកម្មភាព​កសិកម្ម ដែល​អចលនទ្រព្យ​មាន​ភូមិសាស្ត្រស្ថិតនៅក្នុងរាជធានី និង​ក្រុង​នៃ​ខេត្ត​នានា ដោយ​ពុំចាំ​​បាច់​ភ្ជាប់​លិខិត​​អនុញ្ញាត ឬលិខិត​បញ្ជាក់​អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លីកសិកម្ម​ពីស្ថាប័ន​​មានសមត្ថកិច្ច​ឡើយ ឱ្យ​​តែនៅលើ​ឯកសារកាន់​កាប់ដី (បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ឬលិខិត​​ផ្ទេរសិទ្ធិ) បានបញ្ជាក់ថា ជាប្រភេទ​​ដីធ្លីកសិកម្ម។
៣. ករណី​អចលនទ្រព្យ​ដែល​មានឯកសារ​កាន់​កាប់ដី (បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ឬ​លិខិត​ផ្ទេរ​សិទ្ធិ) ជាប្រភេទ​ដីលំនៅ​​ឋាន ដែល​មាន​​ភូមិសាស្ត្រ​ស្ថិត​នៅក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ និង​ក្រុង​នៃ​ខេត្តនានា ប៉ុន្តែ​ស្ថានភាព​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លី​ជាក់ស្តែង​ត្រូវបាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​កំពុងធ្វើ​កសិកម្មបង្កបង្កើនផល អចលនទ្រព្យ​នោះត្រូវ​ទទួល​បាន​ការ​លើកលែង​ពីការ​បង់ពន្ធ​លើ​អចលនទ្រព្យ​ផង​ដែរ ប៉ុន្តែ​តម្រូវ​ឱ្យ​មាន​ភ្ជាប់​លិខិត​អនុញ្ញាត​ ឬ​​លិខិត​បញ្ជាក់អំពីការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លី​កសិកម្មពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន។
៤. អចលនទ្រព្យ​ដែល​បាន​​ចុះបញ្ជី និង​ប្រកាស​បង់ពន្ធ​លើ​អចលនទ្រព្យ​នាពេល​កន្លង​មក ខុសមូលដ្ឋាន​​គិតពន្ធ​លើ​អចលនទ្រព្យ ត្រូវ​បាន​លើកលែង​ការ​កំណត់ពន្ធ​ឡើងវិញ ដែល​មាន​ប្រាក់ពន្ធ រួមទាំង​ទណ្ឌកម្ម​រដ្ឋបាល (ពន្ធ​បន្ថែម​និង​ការ​ប្រាក់) ចាប់​ពីឆ្នាំ​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្តពន្ធ​រហូតដល់​ឆ្នាំ២០២៤។
៥. អចលនទ្រព្យ (មាន​បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ឬគ្មាន​ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ) ដែលពុំធ្លាប់បានចុះបញ្ជី និងប្រកាស​បង់ពន្ធ​លើ​អចលនទ្រព្យ​កន្លង​មក បន្ត​អនុញ្ញាត​ឱ្យចុះបញ្ជី​និង​បង់​ប្រាក់ពន្ធ ចាប់​ពីឆ្នាំកាន់​កាប់​ឬទទួល​​ប្រយោជន៍​ចុងក្រោយ និង​ចំពោះ​អចលនទ្រព្យ​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជី និងប្រកាស​បង់ពន្ធ​កន្លងមក ប៉ុន្តែខកខាន​ពុំបាន​ប្រកាស​បង់ពន្ធ​ក្នុងឆ្នាំខ្លះ អនុញ្ញាត​បន្តការលើកលែងទណ្ឌកម្មរដ្ឋបាល (ពន្ធបន្ថែម និងការប្រាក់) រហូត​ដល់ដំណាច់​ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥។
៦. លើកលែង​ពន្ធលើ​អចលនទ្រព្យ​រហូត​ដល់ដំណាច់​ឆ្នាំ២០២៥ ចំពោះ​សង្កាត់ចំនួន ៤ ក្នុង​ក្រុងតាខ្មៅ រួមមាន​សង្កាត់​ស្វាយរលំ សង្កាត់កោះអន្លង់ចិន សង្កាត់សិត្បូ និង សង្កាត់រកាខ្ពស់ ដែលកាត់ពី​​ស្រុកស្អាង​និង​ស្រុក​កណ្តាលស្ទឹង​នៃ​ខេត្តកណ្តាល ព្រមទាំង​អចលនទ្រព្យ​ស្ថិតក្នុង​ក្រុងឧដុង្គ​ម៉ែជ័យ​នៃ​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ក្រុង​អរិយក្សត្រ និង ​ក្រុង​សំពៅពូន​នៃ​ខេត្តកណ្តាល និង ក្រុងបូកគោ​នៃខេត្តកំពត។
ដោយឡែក សម្រាប់​ពន្ធ​លើ​អចលនទ្រព្យ​និង​ពន្ធ​លើ​ដី​ធ្លី​មិន​បាន​ប្រើប្រាស់ ជា​ប្រភេទ​ពន្ធ​ប្រចាំ​ដែល​អ្នក​ជាប់​ពន្ធ​ត្រូវ​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​ប្រកាស​និង​បង់​ប្រាក់​ពន្ធ​ ចាប់​ពី​ខែ​មករា​ដល់​ដំណាច់​​ខែ​កញ្ញា​នៃ​ឆ្នាំ​ជាប់​ពន្ធ​នីមួយ​ៗ មាន​ន័យ​ថា សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២៥ ត្រូវ​ដាក់​លិខិត​ប្រកាស​បង់​ប្រាក់​ពន្ធ​ យ៉ាង​យូរ​​បំផុត​​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៥៕