លោក ស៊ុន ចាន់ថុល ជួបពិភាក្សាការងារជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំ នៃគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តហឺណាន
នាព្រឹកថ្ងៃទី១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល អនុប្រធានទី ១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា និងសមាគមឧកញ៉ាកម្ពុជា ចូលជួបសម្តែងការគួសម និងពិភាក្សាការងារជាមួយលោក លីវ នីង (Liu Ning) លេខាបក្សខេត្តហឺណាន (Henan) ក្នុងគោលបំណងពិភាក្សាអំពីលទ្ធភាពនៃការពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច និងវិនិយោគរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
ក្នុងឱកាសនៃជំនួប លោក លីវ នីង បានលើកឡើងអំពីវឌ្ឍនភាពថ្មីៗ នៃការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចនៃខេត្តហឺណាន ដែលជាមជ្ឈមណ្ឌលនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច និង វប្បធម៌ រយៈពេលជាង ២ សហស្សវត្សរ៍មកហើយ។
លោកក៏បានបង្ហាញនូវការកត់សម្គាល់ អំពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរវាងថ្នាក់ដឹកនាំចិន និងកម្ពុជា ក្នុងការកសាងសហគមន៍វាសនារួមកម្ពុជា-ចិន ពង្រឹងក្របខណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការត្បូងពេជ្រ និង បង្កើតឱ្យមានវឌ្ឍនភាពវិជ្ជមាន ក្នុងការកសាង “របៀងឧស្សាហកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យា” ក៏ដូចជា “របៀងមច្ឆានិងអង្ករ” ជាដើម។ លោកបានបង្ហាញសុទិដ្ឋិនិយមថា ដំណើរបេសកកម្មនាពេលនេះ នឹងអាចទាក់ទាញបាននូវគម្រោងវិនិយោគិនជាច្រើនពីខេត្តហឺណាន ពិនិត្យលទ្ធភាពនិងឱកាសទៅបណ្តាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា សំដៅចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់វិបុលភាពសហគមន៍វាសនារួមចិន-កម្ពុជា។
ជាការឆ្លើយតប លោក ស៊ុន ចាន់ថុល បានលើកឡើងថា ដំណើរទស្សនកិច្ចមកកាន់ខេត្តហឺណាននាពេលនេះ គឺជាបេសកកម្មទាក់ទាញ និងជំរុញវិនិយោគនៅក្រៅប្រទេសដំបូងគេបង្អស់ប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ដោយលោកបានកោតសរសើរ ចំពោះការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់ខេត្តហឺណាន ដែលជាខេត្តដ៏រស់រវើកមួយរបស់ចិន។ ជាមួយគ្នានេះ លោកក៏បានលើកឡើងអំពីបច្ចុប្បន្នភាពថ្មីៗ នៃការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច និងបរិយាកាសវិនិយោគនៅកម្ពុជា។
ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក ស៊ុន ចាន់ថុល ក៏បានអញ្ជើញគណៈប្រតិភូរដ្ឋបាលខេត្តហឺណាន និងតំណាងសហគ្រាសប្រចាំខេត្ត បំពេញទស្សនកិច្ចការងារនៅកម្ពុជា ដើម្បីសិក្សាស្វែងយល់បន្ថែមអំពីសក្តានុពល និងកាលានុវត្តភាពវិនិយោគដ៏សម្បូរបែប ជាពិសេសពិនិត្យលទ្ធភាពរៀបចំតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសលើវិស័យកសិ-ឧស្សាហកម្ម និងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសលើអនុវិស័យយានយន្ត និងអេឡិចត្រូនិក ដើម្បីផលិតវត្ថុធាតុដើម និងផលិតផលពាក់កណ្តាលសម្រេច សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារក្នុងស្រុកនិងក្នុងតំបន់៕