ជប៉ុនផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងជិត ១១ លានដុល្លារគាំទ្រសកម្មភាពកម្ចាត់មីនកម្ពុជា
ប្រទេស​ជប៉ុន​បានផ្ដល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​ជិត ១១ លាន​ដុល្លារអាម៉េរិកដល់កម្ពុជា ដើម្បី​គាំទ្រ​មជ្ឈមណ្ឌល​សកម្មភាព​កម្ចាត់មីន​កម្ពុជា (CMAC) លើគម្រោងចំនួន២។
ឯកសារ​គម្រោង​ផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណងនេះ ត្រូវបាន​ចុះហត្ថលេខា​ដោយលោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការបរទេស​និងសហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា និងលោក UENO Astushi ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​កម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃ​ទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្តីការ​ក្រសួង​ការបរទេស​កម្ពុជា រាជធានី​ភ្នំពេញ។
គម្រោង​ទាំង ២ នេះ​រួមមាន​៖ (១) គម្រោង​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​របស់ CMAC លើការ​ហ្វឹកហ្វឺន ក្រោមក្របខណ្ឌ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ត្បូង-ត្បូង ដែលមាន​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ក្នុងទំហំ​ទឹកប្រាក់​ចំនួន ១ ១៦៦ លានយ៉េន (ប្រមាណ ៨,៣ លាន​ដុល្លារអាម៉េរិក) ប្រើប្រាស់​ដើម្បី​ទិញសម្ភារៈ​បច្ចេកទេស រួមមាន​គ្រឿងចក្រ​កម្ទេចមីន ម៉ាស៊ីនរាវមីន និង រថយន្តជាដើម ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សម្ភារៈ​បច្ចេកទេស​នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផង និងសម្រាប់​បម្រើ​កិច្ចការ​ហ្វឹកហ្វឺន​អ្នកជំនាញ​សកម្មភាព​កម្ចាត់មីន​ទាំងក្នុង​តំបន់​និងអន្តរជាតិ។ (២) គម្រោង​សម្រាប់​ការបំពេញ​បន្ថែម​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​ចំនួន ៣០០ លានយ៉េន (ប្រមាណ​ជាង ២ លាន​ដុល្លារអាម៉េរិក) ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​គាំទ្រ​គម្រោង​សាងសង់​អគារ​ហ្វឹកហ្វឺន និងអគារ​ផ្សព្វផ្សាយ​អប់រំ​ពីសង្គ្រាម (សារមន្ទីរ​តេជោសន្ដិភាព) នៃ CMAC។
កម្ពុជា​បានចាត់ទុក​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​សម្រាប់​គម្រោង​ទាំងពីរ​ខាងលើថា នឹងរួម​ចំណែក​ដល់យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិសកម្មភាព​បោសសម្អាត​មីនរបស់​កម្ពុជា ឆ្ពោះទៅ​សម្រេចបាន​គោលដៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​គ្មានមីន​នៅឆ្នាំ២០៣០ ព្រមទាំង​បញ្ជាក់​ជាថ្មី​នូវការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​យ៉ាងមុតមាំ​របស់​ជប៉ុន ក្នុងការ​បន្ត​គាំទ្រ​ដល់ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច-សង្គម​នៅកម្ពុជា៕