ជា សិរី៖ ធនាគារជាតិមិនអាចបន្ថយអត្រាការប្រាក់ជាដុល្លារអាម៉េរិកបានទេ
ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃកម្ពុជា លោកស្រីបណ្ឌិត ជា សិរី បានថ្លែងថា ធនាគារ​កណ្ដាល​កម្ពុជា​មិនអាច​អន្តរាគមន៍​លើអត្រា​ការប្រាក់​លើកម្ចី​ជាដុល្លារអាម៉េរិក​នោះទេ ដោយសារ​ផលប៉ះពាល់​នេះកើតពី​គោលនយោបាយ​អាម៉េរិក ដែលបាន​ដំឡើង​ដោយធនាគារ​កណ្ដាល​ប្រទេស​នោះ​ ដែលប៉ះពាល់​ដល់ប្រាក់​ដុល្លារ​ទាំងអស់​ក្នុងពិភពលោក។
លោកស្រី ជា សិរី បានលើកឡើង​បែបនេះ​ក្នុងពិធី​អបអរ​ខួប ៤៥ ឆ្នាំ​នៃការ​ដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់រៀល​ឡើងវិញ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ​នៅវិមាន​រដ្ឋសភា រាជធានី​ភ្នំពេញ។ លោកស្រី​បានថ្លែងថា អ្នកដែល​ខ្ចីលុយ​ជាដុល្លារ ត្រូវតែ​ទ្រាំនូវ​ការទទួល​អត្រា​ការប្រាក់​អន្តរជាតិ ព្រោះ​ធនាគារជាតិ​មិនអាច​អន្តរាគមន៍​លើបញ្ហា​នេះបានទេ ដោយលោកស្រី​បានពន្យល់ថា ផលប៉ះពាល់​នេះគឺ​បណ្ដាល​មកពី​អតិផរណា​របស់​សហរដ្ឋអាម៉េរិក ដែលធនាគារ​កណ្ដាល​ប្រទេស​នោះបានដំឡើង​ការប្រាក់​កម្ចី ការពារ​កុំឱ្យ​ប្រជាជន​ចាយច្រើន ងាយស្រួល​គ្រប់គ្រង​អតិផរណា ដូច្នេះ​វាបាន​ប៉ះពាល់​ដល់កម្ចី​ជាដុល្លារ​ទាំងអស់​ទូទាំង​ពិភពលោក។ ធនាគារជាតិ​នៃកម្ពុជាអាចធ្វើ​បានតែ​លើប្រាក់រៀល​ប៉ុណ្ណោះ យើងមិនអាច​អន្តរាគមន៍លើអត្រា​ការប្រាក់​អន្តរជាតិ​ឡើយ។​ និយាយរួម ការអន្តរាគមន៍​ការប្រាក់​គឺធ្វើបាន​តែលើ​លុយជាតិ​របស់​ប្រទេស តែដោយសារ​កម្ចីដុល្លារ​មានច្រើន ដូច្នេះ​ធនាគារជាតិ​អាចអន្តរាគមន៍​ត្រឹមមួយ​ផ្នែកប៉ុណ្ណោះ។
បើតាម​ការបញ្ជាក់​របស់​លោកស្រី ជា សិរី កម្ចី​ដែលធ្វើជា​លុយរៀល​នៅកម្ពុជា​មានតែ ១៣% ប៉ុណ្ណោះ​នៃកម្ចី​ឥណទាន​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលបានខ្ចី​ធនាគារ​នានា​នៅកម្ពុជា៕