ធនាគារជាតិកម្ពុជាបារម្ភពីការប្រើអំណាច បង្កកទ្រព្យសម្បត្តិដោយសហរដ្ឋអាម៉េរិក
ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃកម្ពុជា លោកស្រីបណ្ឌិត ជា សិរី បានលើកឡើង​ពីក្ដីបារម្ភ​ចំពោះ​ការប្រើ​អំណាច​ទណ្ឌកម្ម​បង្កក​ទ្រព្យសម្បត្តិ​លើប្រទេស​មួយដោយ​អាជ្ញាធរ​សហរដ្ឋអាម៉េរិក បន្ទាប់ពី​ឃើញឧទាហរណ៍​នៃការបង្កកលុយ​របស់​រុស្ស៊ី​ក្នុងសង្គ្រាម​រុស្ស៊ី-អ៊ុយក្រែន​នាពេលកន្លងទៅ។
លោកស្រី ជា សិរី បានថ្លែងថា ដរាបណា​នៅតែ​ប្រើប្រាស់​ដុល្លារអាម៉េរិក នោះអាម៉េរិក​នៅតែ​មានអំណាច​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់​ទណ្ឌកម្ម​បង្កកទ្រព្យសម្បត្តិ​លើប្រទេសមួយ ខណៈការផ្លាស់ប្ដូរ​ឈប់ចាយលុយ​ដុល្លារ​គឺជារឿង​ដ៏វែងឆ្ងាយ​មួយ។
លោកស្រី​បានបន្ថែមថា អំណាច​បង្កក​ទ្រព្យសម្បត្តិ​របស់​អាម៉េរិក គឺជាការ​បារម្ភ​របស់​ធនាគារ​កណ្ដាល​របស់​ប្រទេស​ទាំងអស់​នៅទូទាំង​ពិភពលោក។ ស្របពេល​ដែលការប្រើប្រាស់​ប្រាក់ដុល្លារ​យ៉ាងទូលំ​ទូលាយ​នៅកម្ពុជា​ដូចពេលបច្ចុប្បន្ន ពិតជា​នាំឱ្យ​កម្ពុជា​មានភាពងាយរងគ្រោះ ជាពិសេស​ក្នុងពេល​ដែលមាន​វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច​និងហិរញ្ញវត្ថុ និងក្នុងពេល​ដែលមិនមានភាព​ប្រាកដប្រជា​នៃនយោបាយ​អាម៉េរិក ព្រមទាំង​ការបែងចែក​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ​ជាដើម។
លោកស្រី​បានលើក​ពីប្រទេស​រុស្ស៊ី​ជាឧទាហរណ៍​ជាក់ស្តែងថា ពេលដែលអាម៉េរិក​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​លើរដ្ឋាភិបាល​រុស្ស៊ី អាម៉េរិក​ទៅបង្កកលុយ​របស់​ធនាគារកណ្ដាល​រុស្ស៊ីដែរ ដោយបាន​បង្កកលុយ​គេទុកប៉ុន្មានទ្រីលាន​ដុល្លារ​។ ការណ៍នេះ​បានធ្វើឱ្យ​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ចាប់ផ្តើម​ភ្ញាក់រឭកថា លុយរបស់​យើងដែលយកទៅ​វិនិយោគ គឺជាលុយ​របស់​យើងដរាបណា​អាម៉េរិក​ថាលុយហ្នឹង​ជាលុយរបស់​យើង បើថ្ងៃណា​អាម៉េរិកថា លុយហ្នឹង​មិនមែន​ជាលុយ​របស់យើងទេ គាត់រឹបអូស​យកស្រេចតែចិត្ត។ នេះជាក្តីបារម្ភ​ចំពោះ​អ្នកដែល​កាន់លុយ​ដុល្លារ គឺពួកគាត់​ភ័យខ្លួន។
លោកស្រី ជា សិរី បានពន្យល់ថា លុយដុល្លារអាម៉េរិក​គឺជា​សម្បត្តិ​របស់​រតនាគារ​អាម៉េរិក ដូច្នេះ​បើសិនជា​ថ្ងៃណាមួយ អាម៉េរិក​មិនសប្បាយចិត្ត​ជាមួយនឹង​គោលនយោបាយ​ប្រទេស​ណាមួយ អាម៉េរិក​មានសិទ្ធិ​គ្រប់ពេល​ក្នុងការ​បង្កកលុយ​មិនទទួលយក​ពីប្រទេសនោះ ដែលនេះ​ហើយជាក្ដី​បារម្ភ​ដែលមិនត្រឹមតែ​ធនាគារជាតិ​នោះទេ ពលរដ្ឋ​ក្នុ​ងប្រទេស​នោះក៏ប៉ះពាល់​ផងដែរ។
ដុល្លារូបនីយកម្ម​នៅកម្ពុជា ត្រូវបាន​កត់សម្គាល់​ថាមានវត្តមាន​ចាប់ពីឆ្នាំ១៩៩៣ ក្នុងពេលដែល​កម្ពុជា​ត្រូវបាន​គ្រប់គ្រង​ដោយអាជ្ញាធរ​បណ្ដោះអាសន្ន​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ (UNTAC) ដែលយក​ដុល្លារអាម៉េរិក​មកចាក់ចូល​ក្នុងប្រទេស​ប្រមាណ ១,៧ ទ្រីលាន​ដុល្លារអាម៉េរិក ធ្វើឱ្យ​មានលំហូរ​នៃលុយដុល្លារ​នៅកម្ពុជា​រហូតដល់​ពេលបច្ចុប្បន្ន ហើយការ​ងាកមក​ឈប់ប្រើប្រាស់​ដុល្លារ គឺជា​រឿងដ៏សែនពិបាក​និងវែងឆ្ងាយ​មួយ។
លោក ឈាង វុន ប្រធាន​គណៈកម្មការ​សេដ្ឋកិច្ច ហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារ និង សវនកម្ម​នៃរដ្ឋសភា បានលើកឡើងថា ការធ្វើបដិដុល្លារូបនីយកម្ម​បាននៅកម្ពុជា លុះត្រាតែ​ធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ និងអ្នកវិនិយោគ​បរទេស​ទុកចិត្ត​លើប្រាក់រៀល​ជាមុនសិន។ ការកើនឡើង​នៃ​ទំហំប្រាក់រៀល នឹងធ្វើឱ្យ​ទំហំ​ទូទាត់​ដោយប្រាក់ដុល្លារ​ថយចុះបន្តិចម្តងៗ៕