រដ្ឋមន្ត្រីរ៉ែនិងថាមពល កែវ រតនៈ ជំរុញឱ្យប្ដឹងមន្ត្រីដែលយកតួនាទីទៅកាងអាជីវកម្មរ៉ែគេចពន្ធ
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​រ៉ែនិង​ថាមពល លោក កែវ រតនៈ បានលើកទឹកចិត្ត​ដល់ពលរដ្ឋ​និងអាជីវករ​រ៉ែទាំងអស់ ធ្វើការប្ដឹងមកក្រសួង​នៅពេលឃើញ​មាន​មន្ត្រី​រាជការ ឬមន្ត្រី​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ណា ដែលប្រើប្រាស់​តួនាទី​ឬអំណាច​ធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែ​ដោយខុសច្បាប់​ឬមិនបង់ពន្ធ​ជូនរដ្ឋ។
លោក កែវ រតនៈ បានណែនាំ​ទៅអគ្គនាយកដ្ឋាន​រ៉ែ ឱ្យពិនិត្យ​មើលដោយយកចិត្តទុកដាក់និងទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ ធ្វើយ៉ាងណា​កុំឱ្យមាន​ការបន្លំ​សួយសារ​ពីសំណាក់​អ្នកធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែ​ឱ្យសោះ ដោយលោកបានបញ្ជាក់ថា គ្មានការ​លើកលែង​ឬលក្ខខណ្ឌ​អ្វីពិសេស​ដល់មន្ត្រី​រាជរដ្ឋាភិបាល ឬមន្ត្រី​បក្សដែលរកស៊ី​លើអាជីវកម្មរ៉ែ​នោះទេ ជាមួយនឹង​ការលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យអ្នកធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែ​ដូចគ្នា​ប្ដឹងមក​ក្រសួង​ផងដែរ។
លោកបាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យអាជីវករ​ដែលរកស៊ី​ផ្នែកខ្សាច់ ផ្នែកថ្ម ឬ ផ្នែកអ្វីដូចគ្នា ប្ដឹងមក​ក្រសួង​បើសិនជា​មានអ្នកណាមួយ​ដែលយក​ក្របខណ្ឌ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ ឬក្របខណ្ឌ​តួនាទី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទៅប្រើប្រាស់ ហើយមិនធ្វើ​អាជីវកម្ម​ស្របច្បាប់​ដូចគេ ដោយក្រសួង​នឹងរក្សា​ការសម្ងាត់ និងចាត់វិធានការផ្លូវ​ច្បាប់​ចំពោះ​អ្នកដែល​មិនធ្វើតាមច្បាប់។
អាជីវករ​ឬប្រជាពលរដ្ឋ​អាចធ្វើការ​រាយការណ៍ ​ឬប្តឹងទៅ​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល តាមរយៈលេខ ០៩៥ ៧២៧ ៧២៧ របស់​អគ្គនាយកដ្ឋានរ៉ែ។
របាយការណ៍​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល​បានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ក្រសួង​បានផ្ដល់​អាជ្ញាបណ្ណ​ធ្វើអាជីវកម្ម​រ៉ែចំនួន ៥៥៥ កន្លែង ក្រោមទុន​វិនិយោគសរុប ២,៧៦៤ ប៊ីលាន​ដុល្លារអាម៉េរិក និងបាន​បង្កើត​ការងារ​ជូនពលរដ្ឋ​ប្រមាណ ១១ ៣០៦ នាក់។
ការធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ធនធន​រ៉ែទាំង ៥៥៥ កន្លែងនេះ បានផ្តល់​ចំណូល​មិនមែន​សារពើពន្ធ​ពីវិស័យ​រ៉ែប្រមាណ ៦៥ លានដុល្លារ ក្នុងនោះ​ចំណូល​សួយសារ​មានចំនួន ៥៧ លានដុលារ ស្មើនឹង ៨៨% នៃចំណូល​សរុប។ រីឯ​ចំណូល​សេវាសាធារណៈ ថ្លៃឈ្នួល​ផ្ទៃក្រឡា និង ចំណូល​ពីការផាកពិន័យ ក្រសួង​ប្រមូលបាន​ជាង ៧ លានដុល្លារ ស្នើនឹង ១២% នៃចំណូល​សរុប៕