ស្ពានខ្ពស់ជាងគេរបស់កម្ពុជា នឹងបើកឱ្យធ្វើដំណើរបណ្តោះអាសន្ននៅមុនចូលឆ្នាំខ្មែរ
ស្ពានខ្ពស់ជាងគេ​លើកំណាត់ផ្លូវជាតិ​លេខ ១០ របស់​កម្ពុជា នឹងបើកឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ធ្វើដំណើរ​​ឆ្លងកាត់​ជាបណ្តោះអាសន្ន​រយៈពេល ៧ ថ្ងៃ គឺចាប់ពី​ថ្ងៃទី ១១-១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ នាឱកាស​នៃពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី ​ប្រពៃណីជាតិខ្មែរខាងមុខនេះ។
បើតាម​លោក ខាន់ ម៉ាណេរ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន និងជា​នាយកគម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវជាតិលេខ ១០ ដែលបាន​​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ ចុះត្រួតពិនិត្យ​វឌ្ឍនភាព​ការសាងសង់​ផ្លូវជាតិ​លេខ ១០ បានឱ្យដឹងថា ស្ពានលេខ ២៨ ដែល​ជា​ស្ពានខ្ពស់​ជាងគេ​នៅលើ​កំណាត់​ផ្លូវជាតិលេខ ១០ គ្រោងធ្វើ​ពិធី​ចាក់បេតុង​តភ្ជាប់​នៅថ្ងៃទី៨ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥ ក្រោមវត្តមាន លោកឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ស៊ុន ចាន់ថុល អនុប្រធាន​ទី១ ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា និង លោក ប៉េង ពោធិ៍នា រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ដើម្បី​អបអរសាទរ​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី ​ប្រពៃណី​ជាតិខ្មែរ ស្ពាននេះ​នឹងបើកឱ្យ​ឆ្លងកាត់​ជាបណ្តោះអាសន្ន ​​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី ១១-១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយអនុញ្ញាត​ឱ្យឆ្លងកាត់​តែរថយន្ត​ធុនតូច ​និងនៅពេលថ្ងៃ​តែប៉ុណ្ណោះ។
គម្រោង​ស្ថាបនា​ផ្លូវជាតិ​លេខ ១០ តភ្ជាប់​ពីសំឡូត (ខេត្តបាត់ដំបង) និងវាលវែង (ខេត្តពោធិ៍សាត់) ដល់ខេត្តកោះកុង ​សម្រេចបាន​លទ្ធផល​ជារួម ៩៨,១៦% គិតត្រឹម​ដំណាច់ខែ​មីនា ឆ្នាំ២០២៥។ គម្រោងនេះ​ក៏មាន​ស្ថាបនា​លូគ្រប់ប្រភេទ​សរុប​ចំនួន ៤៧៨ កន្លែង និងស្ពាន​ចំនួន ៣២ កន្លែង ក្នុងនោះ​ស្ពានលេខ ២៨ ដែលជា​ស្ពានខ្ពស់ជាងគេ​ មានកម្ពស់ ៩០ ម៉ែត្រ ប្រវែង ៥៣៨ ម៉ែត្រ សម្រេច​ការសាងសង់​បានប្រមាណ ៩៨,២% ផងដែរ។
ផ្លូវជាតិ​លេខ ១០ ជាប្រភេទ​ផ្លូវ Grade III ក្រាលកៅស៊ូ​ពីរស្រទាប់ (DBST) មានប្រវែងផ្លូវ​សរុប១៩៧,៣៦ គីឡូម៉ែត្រ​និងទទឹង ៩ ម៉ែត្រ។ គម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវនេះមានរយៈពេល ៦៦ ខែ ដោយបាន​ចាប់ផ្ដើម​សាងសង់​ពីថ្ងៃទី១៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ និងគ្រោង​បញ្ចប់​នាខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខនេះ៕