ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាកំពុងពិនិត្យលើការអនុម័ត គម្រោងវិនិយោគចំនួន ១៣ ជាមួយទុនសរុបប្រមាណ ១០៤ លានដុល្លារ
រាជរដ្ឋាភិបាល​តាមរយៈ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា បាននិង​កំពុងតែ​ធ្វើការ​ពិនិត្យ​លើ​សំណើ​សុំចុះបញ្ជី​គម្រោង​វិនិយោគ ​មានលក្ខណៈសម្បត្តិ​គ្រប់គ្រាន់ (QIP) ចំនួន ១២ គម្រោង និងគម្រោង​បន្ថែម​មុខសញ្ញា​ផលិតកម្ម​ចំនួន ១ គម្រោង  ដែលមាន​ទុនវិនិយោគ​សរុប​ប្រមាណ ១០៤ លាន​ដុល្លារអាម៉េរិក និងអាច​បង្កើតការងារ​បានប្រមាណ ៤ ៤០០ កន្លែង។
គម្រោង​ទាំង ១៣ ខាងលើ ត្រូវបាន​លើកឡើងនៅក្នុ​ងកិច្ចប្រជុំ​ច្រកចេញ​-ចូល​តែមួយ​​​លើកទី ៥ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កាល​ពី​ព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ដែលដឹកនាំ​ដោយលោក ជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការ​គណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគ​កម្ពុជា និងមានការ​​ចូលរួម​ពីសំណាក់​តំណាង​ក្រសួង ស្ថាប័ន និង រដ្ឋបាល​រាជធានី-ខេត្ត​ពាក់ព័ន្ធ។
ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា គម្រោង​វិនិយោគ​ទាំងនេះ​​ផ្តោតទៅលើ​វិស័យ​កែច្នៃ​ឈើដាំដុះ​ក្នុងស្រុក​គ្រប់ប្រភេទ ផលិត​បរិក្ខារអគ្គិសនី​បំភ្លឺ​ និងគ្រឿងអគ្គិសនី​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ក្នុងផ្ទះ ផលិត​អំពូលលម្អ​ និងគ្រឿងបន្ទាប់បន្សំ​អគ្គិសនី ផលិត​អំពូលភ្លើង​គ្រប់ប្រភេទ ផលិត​គ្រឿងអេទ្បិចត្រូនិក​ និងសម្ភារៈបរិក្ខារ​​បន្ទាប់​បន្សំ​គ្រប់ប្រភេទ ផ្គុំដំទ្បើង​គ្រឿងអេទ្បិចត្រូនិក​គ្រប់ប្រភេទ ផលិតគ្រឿង​បង្គុំឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់​ក្នុងផ្ទះ​ធ្វើពីលោហធាតុ ផលិត​ផលិតផល​ពីក្រដាស ផលិត​ឧបករណ៍​បរិក្ខារពេទ្យ ផលិត​គ្រឿងបង្គុំ​ឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់​ក្នុងផ្ទះ​ធ្វើពីលោហធាតុ និងការបន្ថែម​មុខសញ្ញា​បោកគក់ (សម្លៀកបំពាក់) វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ចំនួន ១ គម្រោង (បង្កើត​មន្ទីរពេទ្យ​និងមន្ទីរ​ពហុព្យាបាល​ជំងឺ​ចំនួន ៨០ គ្រែ) និង វិស័យ​ទេសចរណ៍​ចំនួន ១ គម្រោង (បង្កើត​រមណីយដ្ឋាន​ចម្រុះ) ដោយបាន​បោះទីតាំង​វិនិយោគ​នៅរាជធានី​ភ្នំពេញ ខេត្តតាកែវ កំពង់ស្ពឺ ត្បូងឃ្មុំ ស្ទឹងត្រែង និង ខេត្តព្រះសីហនុ៕