ជប៉ុនផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងជាង ១៧ លានដុល្លារ គាំទ្រគម្រោងទឹកស្អាតនិងការចុះបញ្ជីដីធ្លីនៅកម្ពុជា
រាជរដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​តាមរយៈ​ស្ថានទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំកម្ពុជា​ បានផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​ជាង ១៧ លានដុល្លារអាម៉េរិក សម្រាប់​គម្រោង​ពង្រីក​ប្រព័ន្ធ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត​ ​និងគម្រោង​បង្កើត​ស្ថានីយវាស់វែង​អចិន្ត្រៃយ៍​ដោយប្រព័ន្ធ​ផ្កាយរណប​នៅកម្ពុជា។
ពិធី​ចុះហត្ថលេខា​លើលិខិត​ប្តូរសារ ​និងឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ បានរៀបចំ​ឡើងនាព្រឹក​ថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមវត្តមាន​លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការបរទេស ​និងសហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា និងលោក UENO Atsushi ឯកអគ្គរាជទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​កម្ពុជា។
យោងតាម​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស ​និងសហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា​បានឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​បន្ថែម ដែលមាន​ទឹកប្រាក់​ចំនួន ១,៨៥ ប៊ីលានយ៉េន (ប្រមាណ ១៣,៣ លាន​ដុល្លារអាម៉េរិក) សម្រាប់​គម្រោង​ពង្រីក​ប្រព័ន្ធ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត​​រោងចក្រ​​ភូមិព្រែក។ ជាមួយគ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​​បន្ថែម​ក្នុងទំហំ​ទឹកប្រាក់​ចំនួន ៦០០ លានយ៉េន (ប្រមាណ ៤,៣២ លានដុល្លារអាម៉េរិក) សម្រាប់ គម្រោង​បង្កើត​ស្ថានីយ​វាស់វែង​អចិន្ត្រៃយ៍​ដោយប្រព័ន្ធ​ផ្កាយរណប​នៅទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
ក្រសួង​ការបរទេស​និងសហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា ចាត់ទុក​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥតសំណង​សម្រាប់​គម្រោង​ទាំងពីរ​ខាងលើនេះថា បានបង្ហាញ​យ៉ាងច្បាស់​ពីការប្តេជ្ញាចិត្ត​យ៉ាងមុតមាំ​របស់​ជប៉ុន ក្នុងការ​គាំទ្រ​ដល់ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច-សង្គម​នៅកម្ពុជា៕