ក្រុមហ៊ុន Panasonic គ្រោងបណ្តាក់ទុនវិនិយោគបង្កើតរោងចក្រនៅកម្ពុជា
ក្រុមហ៊ុន​អេឡិចត្រូនិក​លំដាប់​ពិភពលោក Panasonic គ្រោងបង្កើត​រោងចក្រ​នៅ​កម្ពុជា ដែលជា​ផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្ត​ពង្រីកខ្លួន​នៅក្នុង​តំបន់​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ បន្ទាប់ពី​មានវត្តមាន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ​ និងវៀតណាម។
ការលើកឡើង​អំពី​ផែនការ​បណ្តាក់ទុន​វិនិយោគ​បង្កើតរោងចក្រនៅកម្ពុជានេះ ធ្វើឡើងក្នុងជំនួប​រវាងលោក ​Hisakazu Maeda នាយក​ប្រចាំ​ប្រទេស​នៃក្រុមហ៊ុន Panasonic Cambodia និង លោក ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍​នៅទីស្តីការ​ក្រសួង​កាលពីពេល​ថ្មីៗនេះ។
ក្នុងឱកាស​នៃជំនួប លោក Hisakazu Maeda បានលើកឡើង​ពីគំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នានា​របស់​ក្រុមហ៊ុន​នៅកម្ពុជា ចាប់តាំង​ពីឆ្នាំ២០១០ មក ដោយមាន​បេសកកម្ម​បម្រើ​តម្រូវការ​ឧបករណ៍​អេឡិចត្រូនិក​នៅទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ហើយក្រុមហ៊ុន​បានប្តេជ្ញាចិត្ត​ចំពោះ​ទំនួលខុសត្រូវ​សង្គម​របស់​សាជីវកម្ម ពិសេស​ក្នុងការ​លើកកម្ពស់​ការអប់រំវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និង គណិតវិទ្យា (STEM)។
លោកក៏បាន​ពិភាក្សា​អំពី​ឱកាស​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​យុត្តិធម៌​ពាណិជ្ជកម្ម ដោយក្រុមហ៊ុន​បានអនុវត្ត​ការចុះបញ្ជី​ផលិតផល​របស់ខ្លួន ​ជាមួយ​វិទ្យាស្ថាន​ស្តង់ដា​កម្ពុជា (ISC) ព្រមទាំង​បំណង​ប្រាថ្នា​របស់​លោកក្នុងការ​បង្កើត​រោងចក្រ Panasonic នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុន Panasonic មានរោងចក្រ​ចំនួន ១៥ នៅក្នុង​ប្រទេស​ថៃ និងមាន​រោងចក្រ​ចំនួន ៤ នៅក្នុង​ប្រទេស​វៀតណាម។
ជាការឆ្លើយតប លោក ហែម វណ្ណឌី បានទទួលស្គាល់​អំពី​ភាពជោគជ័យ​របស់​ក្រុមហ៊ុន ដែលទទួលបាន​ចំណែក​ទីផ្សារ​កម្ពុជា​ប្រមាណ ៦០% សម្រាប់​ផលិតផល​ភ្ជាប់ នឹង​ជញ្ជាំង។ លោកបាន​លើកទឹកចិត្ត ​ឱ្យក្រុមហ៊ុន​សិក្សា​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស សម្រាប់​បោះទីតាំង​រោងចក្រ​នាពេល​អនាគត ខណៈ​ពីពេលនេះ​ដល់ឆ្នាំ២០២៩ ដែលកម្ពុជា​នឹងចាកចេញ​ពីក្រុមប្រទេស​ដែលមាន​ការអភិវឌ្ឍ​តិចតួច ពេលនោះ​តម្រូវការ​ឧបករណ៍​អេឡិចត្រូនិក​ នឹងមានការ​កើនឡើង​ផងដែរ។
លោកក៏បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យក្រុមហ៊ុន ​ចូលរួម​លើគម្រោង​ស្រាវជ្រាវ ​និងនវានុវត្តន៍ និងផ្សារភ្ជាប់​សហគ្រាស​ធុនតូច​ និងមធ្យម​ក្នុងស្រុក ទៅក្នុង​ខ្សែច្រវាក់​ផលិតកម្ម​របស់ខ្លួន ដោយមាន​ក្រសួង​ត្រៀមខ្លួន​គាំទ្រ​ផែនការ​ទាក់ទាញ​ការវិនិយោគ​ជប៉ុន​មកកម្ពុជា​បន្ថែមទៀត៕