អគ្គកុងស៊ុលកិត្តិយស ៨ ប្រទេសវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះសុវត្ថិភាពនៅកម្ពុជាសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរ
អគ្គកុងស៊ុល​កិត្តិយស​ចំនួន ៨ ប្រទេស បានវាយតម្លៃខ្ពស់​អំពី​កត្តា​សុខសន្តិភាព​នៅកម្ពុជា និងសុវត្ថិភាព​​ល្អប្រសើរ​សម្រាប់​អ្នកទេសចរ​ជាតិនិង​អន្តរជាតិមកទស្សនា​កម្ពុជា។
អគ្គកុងស៊ុល​កិត្តិយស​ទាំង ៨ ប្រទេស​បានលើកឡើង​អំពី​សុខសុវត្ថិភាព​កម្ពុជា ក្នុងជំនួប​ពិភក្សា​ការងារ​ជាមួយលោក ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ទេសចរណ៍​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ក្នុងឱកាស​នៃជំនួបនោះ ភាគីទាំងពីរ​បានផ្លាស់ប្តូរ​ទស្សនៈគ្នា​លើការអភិវឌ្ឍ​​និងទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ពីបណ្តា​ប្រទេស​ទាំង ៨ រួមទាំង​បញ្ហា​ប្រឈម ផលិតផល​ទេសចរណ៍​ថ្មីៗ និង ​ការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម័ន្ធ​គាំទ្រ​លើវិស័យ​ទេសចរណ៍។
អគ្គកុងស៊ុល​កិត្តិយស​ចំនួន ៨ រូបរួមមាន លោក Salah ESSA កុងស៊ុល​កិត្តិយស​ប្រទេសស៊ីប លោក Markus GRINDLING កុងស៊ុល​កិត្តិយស​ប្រទេស​អូទ្រីស លោក Aurelio FLACCO កុងស៊ុល​កិត្តិយស​ប្រទេស​អ៊ីតាលី លោក Torsten MUNTHER កុងស៊ុល​កិត្តិយស​​ប្រទេស​​អាល្លឺម៉ង់ លោកស្រី SENG Takakneary កុងស៊ុល​កិត្តិយស​ប្រទេស​ម៉ិចស៊ីកូ លោក Gerhard Jan Lennips កុងស៊ុល​កិត្តិយស​ប្រទេស​ហូឡង់ លោកស្រី KIM Tol Tan កុងស៊ុល​កិត្តិយស​​ប្រទេស​​ស៊ុយអែត និងលោក Andrew J. Booth Obe កុងស៊ុល​កិត្តិយស​ប្រទេស​អង់គ្លេស។
កម្ពុជា​ទទួលបាន​​ទេស​ចរ​​​​​អន្តរជាតិ​ជាង ៦,៧ លាននាក់​ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ កើនឡើង ២៣% ធៀបនឹងឆ្នាំ ២០២៣ ក្នុងនោះ​ទទួល​បាន​ចំណូល​សរុប​ជាង ៣,៦៣ ប៊ីលាន​ដុល្លារអាម៉េរិក កើនជាង ១៧%។ ក្នុងចំណោម​ភ្ញៀវទេសចរ​ជាង ៦,៧ លាន​នាក់ ទេសចរ​ថៃឈរនៅ​លំដាប់​លេខរៀងទី ១ មាន​ចំនួន ២,១៤ លាននាក់ កើនជិត ១៨% វៀតណាម​ចំនួន ១,៣៤ លាននាក់ កើន ៣១,៥% ចិនជាង ៨៤ ម៉ឺននាក់ កើន ៥៥% ឡាវជាង ៣៣ ម៉ឺននាក់ ធ្លាក់ចុះ ១០% ​អាម៉េរិកជាង ២១ ម៉ឺននាក់ កើនឡើង ១៦% និង ភ្ញៀវទេសចរ​មកពី​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ទៀត។
ក្រ​សួង​ទេចរណ៍​បានធ្វើការ​ព្យាករណ៍ថា កម្ពុជា​​នឹង​ស្វាគមន៍​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តជាតិ ​៧,៥ លាននាក់​​នៅឆ្នាំ២០២៥ ដែលនឹង​បង្កើត​ចំណូល​​ចូល​សេដ្ឋកិច្ច​​​ជាង ៥ ប៊ីលានដុល្លារ​៕