ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ សុខទុក្ខប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរដែលរស់នៅឬធ្វើការ នៅមីយ៉ាន់ម៉ានិងថៃ ជាអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា
នៅថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា បានថ្លែងសារ​ចូលរួមនូវការសោកស្តាយ​ជាមួយ​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​និងថៃ ដែលបានជួប​ឧបទ្ទវហេតុ​គ្រោះរញ្ជួយដី។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សម្តេចបានចាត់ទុកសុខទុក្ខរបស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរដែលកំពុង​រស់នៅឬបម្រើការងារ​នៅក្នុង​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​និងប្រទេសថៃ ជាអាទិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា។
តាមរយៈ​សារលើទំព័រ​ហ្វេសប៊ុក​ផ្លូវការ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ថា៖ ជាដំបូង ខ្ញុំសូមចូលរួម​នូវការសោកស្តាយ​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាលថៃ​និងរដ្ឋាភិបាល​មីយ៉ាន់ម៉ា និងចំពោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលបានទទួល​រងគ្រោះ​ដោយឧបទ្ទវហេតុ​គ្រោះធម្មជាតិ​រញ្ជួយ​ដីនៅថៃ​និងមីយ៉ាន់ម៉ា កាលពី​រសៀលថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។
សម្តេចធិបតី​ថ្លែងថា ចាប់តាំង​ពីឧបទ្ទវហេតុ​រញ្ជួយដី​បានកើតឡើង ក្រសួង​ការបរទេស​និងសហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ និងក្រសួង​ការងារនិងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវ: តាមរយៈ​ឯកអគ្គរាជទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ប្រទេសថៃ​និងទីប្រឹក្សា​ពលករ​របស់យើង បានចុះផ្ទាល់​ដល់កន្លែង​កើតហេតុ ដើម្បី​ក្តាប់នូវ​ព័ត៌មាន​និងស្ថានភាព​នៅទីនោះ ក៏ដូចជា​ធ្វើការ​ទំនាក់​ទំនង​ជាមួយ​ប្រជាពលករ​របស់​យើង ដែលកំពុង​ធ្វើការ​នៅទីក្រុង​បាងកក ដើម្បី​បន្តតាមដាន​ការវិវត្ត​ស្ថានភាព និងផ្តល់​ការជួយ​អន្តរាគមន៍ សំដៅ​ជួយដល់បងប្អូនយើង​បានទាន់ពេលវេលា និងតម្រូវការ​ជួយសង្គ្រោះ​ផ្សេងៗ​ផងដែរ។
សម្តេចបានសង្កត់ធ្ងន់ថា សុខទុក្ខ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ​ដែលកំពុង​រស់នៅ​និងធ្វើការងារ​នៅប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​និងថៃ ជាពិសេស​នៅទីតំបន់​រងគ្រោះ​ដោយការរញ្ជួយដី ជាអាទិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​យើង។ ក្នុងន័យនេះ ស្ថានឯកអគ្គរាជទូត​​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​និងទីប្រឹក្សាពលករ បាននិងកំពុង​បន្តតាមដាន​ដោយយកចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្ពស់បំផុត​ទៅលើ​កិច្ចការងារនេះ និងសហការ​ជាមួយ​សមត្ថកិច្ច​នៅហ្នឹងកន្លែង ដើម្បីផ្ដល់នូវ​កិច្ចការអន្តរាគមន៍​ជួយដល់បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ​យើងនៅទីនោះ​ឱ្យអស់លទ្ធភាព​និងបានទាន់ពេលវេលា។
សម្តេច​បានអំពាវនា​ចំពោះ​បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ​ ដែលរស់នៅ​ប្រទេសថៃ​និងមីយ៉ាន់ម៉ា ដែលមាន​តម្រូវការ​ឬត្រូវការ​ផ្តល់ព័ត៌មាន​ផ្សេងៗ សូមទាក់ទង​ស្ថានទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​នៅប្រទេស​នីមួយៗ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏បានជូនពរ​ឱ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ​ទាំងអស់ ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់សញ្ជាតិ ដែលកំពុង​មានវត្តមាន​នៅក្នុង​ប្រទេសថៃ​និងមីយ៉ាន់ម៉ា ទទួលបាននូវ​សេចក្តីសុខ​និងរួចផុតពី​គ្រោះថ្នាក់​ទាំងឡាយ៕