នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត ឱ្យស្ថាប័នរដ្ឋពិនិត្យនិងកំណត់មុខងារឡើងវិញ ជាមួយតាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និង វាយតម្លៃ
សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា បាន​បញ្ជាឱ្យ​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ចំណុះអង្គនីតិប្រតិបត្តិ​ទាំងអស់ (លើកលែង​តែក្រសួង​ការពារជាតិ និងអង្គភាព​ទទួលបន្ទុក​សន្ដិសុខ​សណ្ឋាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ​នៃក្រសួង​មហាផ្ទៃ) ត្រូវពិនិត្យ​ឡើងវិញ​ក្នុងការ​កំណត់​និងអនុវត្តមុខងារ ក្នុងករណី​មិនដាច់ស្រេច ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ​ត្រូវលើក​បញ្ហា​ទៅឱ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​សម្រេច។
ក្នុងសារាចរ​ចុះថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានបញ្ជាឱ្យ​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ដែលស្ថិតក្រោម​បញ្ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ទាំងអស់ កំណត់​ឡើងវិញ​នូវមុខងារ​ស្នូលនិង​មុខងាររង​នៃមុខងារស្នូល ពិនិត្យ​លើក្របខណ្ឌ​ការងារ គាំទ្រ​ដល់ការ​អនុវត្ត​មុខងារ តាមដាន និង វាយតម្លៃ​ការអនុវត្ត ត្រូវរៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្អែកលើ​មុខងារ​ស្នូល​និងមុខងារ​រងស្នូល ដោយប្រើប្រាស់​ធនធាន​និងថវិកា​ឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព​និងគណនេយ្យភាព។
សម្ដេចបានបញ្ជា​ឱ្យក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈផ្ដល់ការ​គាំទ្រ​ដល់ក្រសួង ស្ថាប័ន ក្នុងការ​កំណត់​និងអនុវត្ត​មុខងារ​និងការរៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ ស្របតាម​ខ្លឹមសារ​នៃសារាចរ​ផងដែរ។ ការរៀបចំ​ឡើងវិញ​នេះ គឺផ្អែកលើ​ស្នូលនៃយុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ចកោណ ដែលផ្ដោតលើ​អភិបាលកិច្ច​និងការធ្វើ​ទំនើបកម្ម​ស្ថាប័នរដ្ឋ ឱ្យក្លាយជា​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ​ទំនើប ប្រកបដោយ​សមត្ថភាពខ្ពស់ ខ្លាំង វៃឆ្លាត និង ស្អាតស្អំ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានកំណត់​អភិក្រម “រៀបចំផ្ទះ​ឱ្យរៀបរយ” និង “ពង្រឹង​ជាជាង​ពង្រីក” ដើម្បី​ធានា​ការរៀបចំ​និងការប្រព្រឹត្ត​ទៅរបស់​ក្រសួង ស្ថាប័ន​ឱ្យមាន​ប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
ទន្ទឹមនឹងនេះ សម្ដេចធិបតី​ក៏បាន​បញ្ជា​ឱ្យរៀបចំ​ប្រព័ន្ធ​តាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និង វាយតម្លៃ ព្រមទាំង​ផ្ដល់ការគាំទ្រ​សម្រប​សម្រួល​នានា ដើម្បី​ធានា​នូវប្រសិទ្ធភាព​នៃការអនុវត្ត​មុខងារស្នូល និងមុខងាររង​នៃមុខងារស្នូល ដែលសម្ដេច​បានបញ្ជា​ឱ្យពិនិត្យ​មើលឡើងវិញ។
ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ត្រូវទទួល​ខុសត្រូវ​និងមាន​គណនេយ្យភាព ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​លើសមិទ្ធកម្ម​ក្នុងការ​អនុវត្ត​មុខងារស្នូល និងមុខងារ​រងនៃមុខងារស្នូល​របស់ខ្លួន។ ក្រសួង ស្ថាប័ន​ត្រូវតាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និង វាយតម្លៃ​វឌ្ឍនភាព​ការងារ​របស់ខ្លួន និងសមិទ្ធកម្ម​សម្រេចបាន ធៀបនឹង​សូចនាករ​សមិទ្ធកម្ម​កំណត់ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល។
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានគូសបញ្ជាក់ថា ការធ្វើបែបនេះ​ក៏ដើម្បី​ជួយដល់​ក្រសួង ស្ថាប័ន និង រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​ពិនិត្យ​​និងកំណត់​ការបែងចែក​ និងការប្រើប្រាស់​ធនធានមនុស្ស​និងថវិកា ព្រមទាំង​ការរៀបចំ​យន្តការ​ការងារ​ឱ្យ​បាន​សមស្រប ដើម្បី​លើកកម្ពស់​លទ្ធផល​ការងារ​ឱ្យកាន់តែប្រសើរ៕