រដ្ឋបាលភ្នំពេញនឹងរៀបចំសង្រ្កាន្តវត្តភ្នំ ភ្ជាប់ជាមួយផ្លូវថ្មើរជើងនាឱកាសចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ
រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញនឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ «សង្ក្រាន្តវត្តភ្នំ» រយៈពេល ៣ ថ្ងៃ និងបើកផ្លូវថ្មើរជើងរយៈពេល ៥ ថ្ងៃ ដើម្បីស្វាគមន៍និងអបអរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ឆ្នាំ២០២៥ និងបង្កើតភាពរីករាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសaសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋដែលមិនបានចាកចេញពីភ្នំពេញនាអំឡុងពេលបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីនេះ។
សង្ក្រាន្តវត្តភ្នំឆ្នាំ២០២៥ ចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី១៤-១៦ ខែមេសា នៅរមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ ហើយផ្លូវថ្មើរជើងនឹងបើកចាប់ពីថ្ងៃទី១២-១៦ ខែមេសា។
ព្រឹត្តិការណ៍សង្រ្កាន្តឆ្នាំនេះ នឹងមានកម្មវិធីវប្បធម៌ ប្រពៃណីជាច្រើន រួមមានរបាំប្រពៃណី ការសម្តែងសិល្បៈរបាំត្រុដិ ល្បែងប្រជាប្រិយផ្សេងៗ ការតាំងបង្ហាញគំនូរសិល្បៈ ការប្រគំតន្រ្តីបុរាណ-សម័យ និង ការរាំកម្សាន្ត។
ខណៈដែលបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរខិតជិតឈានមកដល់ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញបានចាប់ផ្តើមរៀបចំតុបតែង សណ្តាប់ធ្នាប់ សុខសុវត្ថិភាព និង សន្តិសុខ ដើម្បីត្រៀមទាក់ចិត្តទេសចរនិងប្រជាពលរដ្ឋចូលរួមកម្សាន្ត ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ «សង្ក្រាន្តវត្តភ្នំ» ដើម្បីរួមគ្នាលើកស្ទួយវប្បធម៌ប្រពៃណីជាតិ និងចូលរួមលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ជាការលើកតម្កើងវប្បធម៌ ប្រពៃណីខ្មែរផងដែរ។
ក្រៅពីរមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ នៅតាមបណ្តាខេត្តមួយចំនួនក៏បានប្រកាសរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សង្រ្កាន្តនាអំឡុងពេលចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរផងដែរ ដូចជាខេត្តសៀមរាប កំពង់ស្ពឺ កំពង់ឆ្នាំង ស្វាយរៀង កំពត កែប ព្រះសីហនុ កំពង់ធំ បាត់ដំបង កោះកុង កំពង់ចាម និង ខេត្តក្រចេះជាដើម៕