កម្ពុជានឹងផ្ដល់ជំនួយ ១០ ម៉ឺនដុល្លារដល់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដែលកំពុងរងគ្រោះដោយសាររញ្ជួយដី
នាថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ រដ្ឋមន្រ្តីការបរទេសអាស៊ាន បានបើកកិច្ចប្រជុំពិសេសបន្ទាន់មួយ លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកម្ពុជាបានប្រកាសថា កម្ពុជានឹងផ្ដល់ជំនួយជាទឹកប្រាក់ចំនួន ១០ ម៉ឺនដុល្លារអាម៉េរិកដល់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដែលរងគ្រោះដោយសាររញ្ជួយដី កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។
មីយ៉ាន់ម៉ាដែលរងគ្រោះដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីធ្ងន់ធ្ងរនេះ កំពុងតែដង្ហោយរកជំនួយពីបរទេសដើម្បីជួយពលរដ្ឋរងគ្រោះ។ អាស៊ាននិងប្រទេសជុំវិញពិភពលោក មានដូចជាចិន រុស្ស៊ី ឥណ្ឌា កូរ៉េខាងត្បូងជាដើម សុទ្ធតែបានបញ្ជូនក្រុមជួយសង្រ្គោះទៅកាន់តំបន់រងគ្រោះ និងផ្ដល់ជំនួយបន្ទាន់ មានដូចជាតង់ ថ្នាំពេទ្យ និង អាហារ។
មេដឹកនាំកម្ពុជាក៏បានផ្ញើសាររំលែកទុក្ខចំពោះប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ានិងថៃ ដែលបានរងគ្រោះដោយសារការរញ្ជួយដីនៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នា២០២៥។ កម្ពុជាត្រៀមចូលរួមបន្ថែមសម្រាប់ការផ្តល់ជំនួយ ដូចជាឱសថនិងសម្ភារៈចាំបាច់ផ្សេងទៀតផងដែរ។
បើតាមក្រសួងការបរទេសនិងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ មិនទាន់មានរបាយការណ៍ករណីបាត់បង់ជីវិតរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងហេតុការណ៍គ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ានិងថៃនៅឡើយទេ៕