សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជួបពិភាក្សាការងារជាមួយឯកអគ្គរដ្ឋទូតហ្វាំងឡង់ថ្មី គ្រីស្ទីណា គូវ៉ាចា សាន់តូពូឡូស
នារសៀល​ថ្ងៃទី១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា បានជួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​លោកស្រី គ្រីស្ទីណា គូវ៉ាចា សាន់តូពូឡូស ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំងឡង់ថ្មី​ប្រចាំ​កម្ពុជា (​និវេសនដ្ឋាន​នៅទីក្រុង​បាងកក) នៅវិមាន​សន្ដិភាព រាជធានី​ភ្នំពេញ។
ក្នុងឱកាស​នៃជំនួប លោកស្រី គ្រីស្ទីណា គូវ៉ាចា សាន់តូពូឡូស បានសម្ដែង​នូវចំណាប់​អារម្មណ៍​ជាខ្លាំង ចំពោះ​ការអភិវឌ្ឍ​រីកចម្រើន​លើគ្រប់​វិស័យ​របស់​កម្ពុជា ព្រមទាំង​បានអបអរសាទរ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដែលសម្រេច​បាននូវ​សមិទ្ធផល​ជាច្រើន​ក្នុងអំឡុង​ពេល ២ ទសវត្សរ៍​ចុងក្រោយនេះ។
លោកស្រី​បានវាយតម្លៃ​ខ្ពស់ចំពោះ​ទំនាក់​ទំនង​ដ៏ល្អ​រវាង​ហ្វាំងឡង់​និងកម្ពុជា ព្រមទាំង​បានសម្ដែង​នូវការ​ពេញចិត្ត​ចំពោះ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​លើវិស័យ​ជាច្រើន ដូចជា​ការបោសសម្អាត​មីន កសិកម្ម និង ការចុះបញ្ជី​បណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ដីធ្លី។ លោកស្រី​ក៏បាន​គូសបញ្ជាក់​ពីការប្ដេជ្ញាចិត្ត​ក្នុងការ​ពង្រឹង និងពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រទេស​ទាំងពីរ ឱ្យកាន់តែ​រីកចម្រើន​និងរឹងមាំ​បន្ថែមទៀត។
ជាការឆ្លើយតប សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានអបអរសាទរ​លោកស្រី គ្រីស្ទីណា គូវ៉ាចា សាន់តូពូឡូស ដែលត្រូវបាន​តែងតាំង​ជាឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំងឡង់​ប្រចាំ​កម្ពុជា និងបានថ្លែង​អំណរគុណ​យ៉ាងជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​រដ្ឋាភិបាល​និងប្រជាជន​ហ្វាំងឡង់ ដែលបាន​ចូលរួម​ចំណែក​ដល់ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម-សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា។
សម្ដេចធិបតី​បានវាយ​តម្លៃខ្ពស់​ចំពោះ​ទំនាក់​ទំនង​ដ៏ល្អ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ ដែលបច្ចុប្បន្ន​មានរយៈពេល ៥៥ ឆ្នាំ​មកហើយ។ សម្ដេច​ជឿជាក់ថា​ តួនាទី​របស់​​លោកស្រី​ឯក​អគ្គរដ្ឋទូត​ នឹង​ចូលរួម​​ចំណែក​​បន្ថែម​ទៀត​​ក្នុង​ការ​​ពង្រឹង​និង​ពង្រីក​​ទំនាក់​ទំនង និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-ហ្វាំងឡង់ ឱ្យ​កាន់រីក​ចម្រើន​ថែមទៀត។
ក្នុងជំនួប​នេះផងដែរ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងលោកស្រី គ្រីស្ទីណា គូវ៉ាចា សាន់តូពូឡូស ក៏បាន​ពិភាក្សា​អំពី​សក្កានុពល​នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​លើវិស័យ​ឌីជីថល បរិស្ថាន ពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ​ និង ធុរកិច្ច ជាពិសេស​លើសារ:សំខាន់​នៃនិវានុវត្តន៍ និងការ​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍ​សហគ្រាស​ធុនតូច​និងមធ្យម។ សម្ដេច​បានលើក​ទឹកចិត្ត​ឱ្យលោកស្រី​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​បន្ត​ភ្ជាប់ទំនាក់​ទំនង​ និង​សហការ​យ៉ាងជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​ក្រសួង-ស្ថាប័ន​របស់​កម្ពុជា ដើម្បី​ជំរុញ​ឱ្យកាន់តែ​ខ្លាំងក្លា​ថែមទៀត​នូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​រវាង​កម្ពុជា​និងហ្វាំងឡង់៕