កម្ពុជាមានសាលាឯកជននៅគ្រប់កម្រិតជិត ៦ ០០០ សាលានៅទូទាំងប្រទេស
លោក​បណ្ឌិតសភា​ចា​រ្យ ហង់​ជួន ណា​រ៉ុ​ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​​អប់រំ យុវជន និង ​កីឡា បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​មាន​សាលា​​ឯកជន​​នៅ​គ្រប់​​កម្រិត​​ប្រមាណ​ ៥ ៧៤៧ សាលា​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​ ដែល​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាងសំខាន់ ​ក្នុងការ​លើកស្ទួយ​គុណភាព​អប់រំ ​និង​អភិវឌ្ឍ​ធនធានមនុស្ស​ឱ្យកាន់តែ​ប្រសើរឡើង​បន្ថែមទៀត។
លោក ហង់​ជួន ណា​រ៉ុ​ន បានលើកឡើងថា ក្នុងចំណោម​​សាលា​គ្រប់​កម្រិត​ ៥ ៧៤៧ សាលា ​ក្នុងនោះ​ សាលា​មត្តេយ្យ​មាន​ចំនួន ៤ ៣០០ សាលាក្នុងចំណោម​ ៩ ០០០ សាលា ក្នុង​នោះ​ មត្តេយ្យ​សហគមន៍​មានចំនួនជាង ៣ ០០០ សាលា។ សាលា​បឋមសិក្សា​មានចំនួន​ ៨៩០​ សាលា​ ក្នុងចំណោម​ ៧ ៤០០ សាលា ​មាន​សិស្ស​ ២​,២ លាន​នាក់។ សាលា​​មធ្យមសិក្សា​មានចំនួន​ ៤៤២​ សាលា ​ក្នុងចំណោម​ជាង​ ១ ៨០០​ សាលា ​និង​គ្រឹះស្ថាន​ឧ​ត្ត​មសិ​ក្សា​មាន​ចំនួន​ ១១៥ ​ក្នុងចំណោម​ ១៩៤ ​កន្លែង។ ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០២៤-២០២៥ ​សាលារៀន​នៅ​ទូទាំងប្រទេស​សរុបមានចំនួន ១៩ ៥៩១​ សាលា ដោយមាន​សិស្ស​និស្សិត​សរុប ៤ ១៧១ ៩៦២ នាក់។
លោកបាន​ណែ​នាំដល់គ្រប់​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ​ទាំងអស់ ឱ្យ​យកចិត្តទុកដាក់​អប់រំ​កុមារ​ចាប់ពី​តូច​ឡើងទៅ​ ​បើទោះបីជា​ក្នុង​យុគសម័យ​បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីឱ្យ​កុមារ​ក្លាយជា​ធនធាន​ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​ការចូលរួម​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេសជាតិ។ លោក​បាន​បញ្ជាក់ថា ក្មេង​ដែលមាន​ការថែទាំ​ល្អ​ ក៏មាន​ការលូតលាស់​ល្អទៅតាមហ្នឹងដែរ​ ដូច្នេះ​គុណភាព​ធនធាន​មនុស្ស​ត្រូវ​តែ​បំប៉ន​ចាប់ពី​កុមារ​តូច​នៅ​បឋមសិក្សា​ គឺ​ធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យ​កុមារ​ចេះ​អាន ចេះ​សរសេរ ចេះ​គិត​លេខ​ ហើយ​ឱ្យ​កុមារ​មាន​កាយសម្បទា បំណិន​សម្បទា និង ​ចរិយា​សម្បទា។ លើសពីនេះ​ទៀត​ ត្រូវឱ្យ​កុមារ​រៀន​ភាសា​ខ្មែរ​ឱ្យ​ច្បាស់​ជាមុនសិន ​មុននឹង​រៀន​ភាសា​ផ្សេងទៀត ដូចជា​ភាសា​អង់គ្លេស​ឬ​ភាសា​ចិន៕